Blisko 9,5 tys. wniosków o nowe świadczenie w pomorskich ZUS

9473 – tyle wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożyli do czwartku 19 września mieszkańcy Pomorza w Oddziałach ZUS w Gdańsku i Słupsku. W naszym regionie szacowana liczba osób zainteresowanych wsparciem wynosi ponad 45 tys.
Koronawirus
pomorskie
1026
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można składać od 1 września w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od października będzie to możliwe także elektronicznie. Jak dotąd do obu pomorskich oddziałów ZUS trafiło blisko 9,5 tys. takich wniosków.

Choć świadczenie potocznie nazywane jest „500+ dla niepełnosprawnych”, to jednak nie stopień niepełnosprawności jest tu kluczowy a posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które chcą otrzymać wsparcie a nie posiadają takiego orzeczenia powinny do wniosku o świadczenie dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla wydania orzeczenia. Mogą to być na przykład: karta badania profilaktycznego, dokumentacja z rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku). Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinien je również dołączyć. Wnioski dostępne są na naszej stronie zus.pl oraz w każdej placówce Zakładu. Mogą je składać sami zainteresowani lub ich pełnomocnicy.

Ich rozpatrywanie - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w chwili, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat świadczenia prosimy o kontakt ze specjalnie uruchomioną w tym celu przez Centrum Obsługi Telefonicznej infolinią,  pod numerem 22 560 16 00.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
1026
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany