reklama
kategoria: Kraj
12 sierpień 2024

We wtorek początek eksperymentu z nadtlenkiem wodoru w Kłodnicy

zdjęcie: We wtorek początek eksperymentu z nadtlenkiem wodoru w Kłodnicy / fot. PAP
fot. PAP
Eksperymentalne dozowanie nadtlenku wodoru (H2O2) do wody na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy potrwa od wtorku do piątku (13-16 sierpnia 2024 r.) – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ma to zmniejszyć populację złotej algi.
REKLAMA

Resort w poniedziałkowym komunikacie wskazał, że nadtlenek wodoru jest wykorzystywany m.in. do zwalczania glonów z gatunku sinic, neutralizacji ścieków i oczyszczania wody. Do walki z zakwitem złotej algi zastosowano go w jeziorach na terenie Wielkiej Brytanii.

„Zaletą nadtlenku wodoru jest fakt, że rozkłada się on w wodzie na tlen i wodę, nie pozostawiając żadnych produktów ubocznych, które mogłyby się akumulować w środowisku. Stąd też jest on eksperymentalnie stosowany w różnych warunkach wodnych, w tym w jeziorach” – napisało MKiŚ.

W Polsce ta metoda była sprawdzana w warunkach laboratoryjnych i terenowych w 2023 r. Przy zastosowaniu 40 miligramów H2O2 na litr wody uzyskano 97-proc. spadek populacji złotej algi.

„Wstępnie zaproponowana dawka środka do użycia w Kłodnicy jest mniejsza niż dawka stosowana w innych krajach i wydaje się względnie bezpieczna dla ryb i części bezkręgowców” – poinformowało MKiŚ.

Według resortu potencjalne zagrożenie dla środowiska ma zredukować także miejsce dozowania nadtlenku wodoru. W przypadku Kłodnicy zawierająca go woda ulegnie szybkiemu rozcieńczeniu po wpływie wód z dopływów. Natomiast nadtlenek wodoru po kilku godzinach ulegnie całkowitemu rozpadowi.

Przeprowadzenie eksperymentu poprzedzi wizja lokalna. Przed i po aplikacji środka przeprowadzona zostanie inwentaryzacja środowiska rzeki poniżej małej elektrowni wodnej w Pławniowicach, a podczas jego podawania prowadzone będą badania kontrolne m.in. w zakresie parametrów fizyko-chemicznych i liczebności złotej algi.

Wszystko będzie monitorował 15-osobowy zespół naukowców z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego - Państwowego Instytutu Badawczego. Po zakończeniu działań przygotowany ma zostać raport.

W przeprowadzeniu eksperymentu naukowcom pomogą żołnierze z 5. Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach.

Zastosowanie nadtlenku wodoru ma zmniejszyć populację złotej algi, a co za tym idzie, spowodować jej mniejsze przedostawanie się do Odry, której dopływem jest Kłodnica. W rzece nie ma bowiem możliwości zatrzymania złotej algi za pomocą systemu śluz, jak w przypadku Kanału Gliwickiego.

Wysokie stężenie złotej algi na początku sierpnia odnotowano w jeziorze Dzierżno Duże, a także IV sekcji Kanału Gliwickiego, która jest korytarzem dla Kłodnicy. W poniedziałek (12 sierpnia) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało, że wyłowiono stamtąd w sumie ponad 21 ton śniętych ryb.

Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Badawczym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały obecność 100 mln komórek złotej algi w litrze wody z Dzierżna Dużego. Według specjalistów, to wysokie stężenie, jednak podczas katastrofy ekologicznej, do której doszło latem 2022 r., w Kanale Gliwickim było ono nawet trzy razy wyższe. (PAP)

pato/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kwidzyn
3.6°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie

kiedy
2024-12-14 15:30
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 19:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-13 19:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany