Kryminalni odzyskali przywłaszczony telefon komórkowy
Do kwidzyńskich policjantów zgłosiła się kobieta, która powiadomiła o utracie telefonu. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że do utraty urządzenia wartego 3000 złotych doszło na terenie Kwidzyna. Kryminalni przystąpili do ustalania osoby odpowiedzialnej za popełnienie tego czynu. 20 grudnia kryminalni zatrzymali 18-letniego mieszkańca gm. Kwidzyn, którego wytypowali podczas działań operacyjnych. W samochodzie mężczyzny mundurowi odnaleźli utracony telefon. Mężczyzna tłumaczył się, iż telefon dostał od znajomego, by sprawdził, czy nie jest kradziony.
Odzyskane mienie trafi do prawowitej właścicielki. Konsekwencją czynu, którego dopuścił się mężczyzna, może być kara nawet do roku pozbawienia wolności.
Przypominamy! Znalezione rzeczy nie są naszą własnością. W przypadku znalezienia jakiegokolwiek przedmiotu trzeba dążyć do oddania go właścicielowi. Zabranie znalezionej rzeczy do domu może zostać potraktowane jako przywłaszczenie.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Najpierw spróbujmy skontaktować się z właścicielem telefonu na własną rękę. Jeśli nie posiada on blokady ekranu, sprawa jest prosta. Wystarczy połączyć się z jednym z ostatnio wybieranych numerów telefonu i przedstawić zaistniałą sytuację. Można także wybrać kontakt do kogoś z rodziny.
Jeśli znaleźliśmy telefon i nie możemy w żaden sposób skontaktować się z jego właścicielem, bo telefon ma założoną blokadę, to musimy udać się do najbliższej jednostki policji lub do biura rzeczy znalezionych. Podczas przyjmowania znalezionego smartfona dany organ będzie musiał wpisać szczegółowe dane znalazcy, a także czas i miejsce jego znalezienia.
Osoby, które podjęły decyzję o zatrzymaniu znalezionego telefon na własność i zaczęły go używać, mogą ponieść poważne konsekwencje. Grozi im nie tylko wysoka grzywna, ale nawet kara do roku pozbawienia wolności – w zależności od wartości telefonu. Każdy smartfon posiada numer IMEI, czyli indywidualny numer identyfikacyjny. Prawo umożliwia również lokalizację zgubionego telefonu. Poprzez numer IMEI operator sieci komórkowej może wskazać konkretną lokalizację, z której loguje się urządzenie.
Oprócz konsekwencji prawnych oraz finansowych warto przede wszystkim postąpić uczciwie. Spora część osób ma w swoich telefonach ważne dla siebie rodzinne zdjęcia. Pamiętajmy o tym, że podobna sytuacja zgubienia telefonu może spotkać nas samych. Wówczas to my będziemy liczyć na przyzwoitego znalazcę, który nie przywłaszczy sobie naszego telefonu, a odda go we właściwe ręce.