11 październik 2020

Na Pomorzu pięć stref czerwonych, strefa żółta na pozostałym obszarze! Pierwszy dzień obowiązywania nowych restrykcji

Od dzisiaj na Pomorzu w strefie czerwonej oprócz Sopotu znajdują się cztery inne powiaty, tj. kartuski, kościerski, pucki i słupski. W całym kraju obowiązuje strefa żółta. Wprowadzono nowe obostrzenia. Na całym obszarze na świeżym powietrzu obowiązkowe są maseczki. Pomorscy policjanci prowadzą wzmożone działania poświęcone walce z Covid-19 i przypominają, jak ważne w walce z koronawirusem jest przestrzeganie obowiązujących zasad.
REKLAMA

Od 10.10.br. Sopot i cztery inne pomorskie powiaty znajdują się w strefie czerwonej, pozostały obszar to strefa żółta. Obowiązują nowe obostrzenia, każdy musi stosować się do nowych zasad. Pomorscy policjanci prowadzą wzmożone działania, które mają na celu zaniechanie rozprzestrzeniania się koronawirusa i apelują o przestrzeganie przepisów sanitarnych. W odpowiedzi na widok braku przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych mundurowi interweniują i zwracają uwagę na zagrożenie, z jakim wszyscy mamy do czynienia. Tylko wczoraj policjanci interweniowali wobec ponad 1700 osób, wobec których stosowali mandaty, pouczenia, zwrócenie uwagi, wobec części z nich skierują wnioski do sądu.

Od północy obowiązują zaostrzone dotychczasowe ograniczenia, nakazy i zakazy, m.in. w zakresie

- wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa również na terenie powiatów objętych żółtą strefą,

- obowiązku posiadania przy sobie i okazywania zaświadczenia lekarskiego o istnieniu przeciwdziałań zdrowotnych lub dysfunkcji uniemożliwiających zakrywanie ust i nosa,

- zmiany maksymalnej ilości osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach,

- wprowadzeniu zakazu prowadzenia działalności gastronomicznej po godz. 22.00 na terenie powiatów objętych czerwona strefą.

W związku z tymi nowymi zasadami sopoccy policjanci przed północą skontrolowali kilka lokali i sprawdzili, czy stosowane są obostrzenia. Tam funkcjonariusze nie stwierdzili naruszeń. Przed godziną 1.00 mundurowi dostali informację, że w jednym z lokali w Sopocie jest głośna impreza. Funkcjonariusze weszli do lokalu i skontrolowali go. W środku grała muzyka, przy stolikach siedzieli ludzie, część osób tańczyła. W tym przypadku policjanci skierują sprawę do sanepidu, który może nałożyć karę do 30 tysięcy złotych.

Przez cały weekend sopoccy policjanci wspierani przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku będą sprawdzać, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie kurortu stosują do obostrzeń, a każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją Policji. W działania zaangażowani są funkcjonariusze z różnych pionów, m.in. prewencji i ruchu drogowego oraz kryminalni. Na ulicach są patrole piesze i zmotoryzowane. Funkcjonariusze kontrolować będą też lokale pod kątem prowadzenia dyskotek. Do działań weekendowych wykorzystano także mobilny komisariat, a za pomocą głośników znajdujących się w radiowozie funkcjonariusze przypominają wszystkim o obowiązujących obostrzeniach.

W czasie tego weekendu gdańscy policjanci wspólnie z pracownikami ZTM przeprowadzą kontrole w środkach transportu publicznego. Mieszkańcy muszą liczyć się z kontrolami na pętlach przesiadkowych w tramwajach, autobusach. Każdego dnia sprawdzane będą parki, plaże, skwery i miejsca, gdzie najczęściej gromadzą się mieszkańcy. Dzielnicowi sprawdzają również czy przepisy przestrzegane są na targowiskach miejskich, galeriach handlowych oraz mniejszych placówkach handlowych. Ulice Gdańska patrolują policjanci, którzy z radiowozów nadają komunikaty o konieczności zasłaniana ust oraz nosa a także zachowania bezpiecznego dystansu. Gdańscy policjanci już dziś wieczorem przeprowadzą również kolejne kontrole w gdańskich klubach nocnych i lokalach. Podczas kontroli mundurowi sprawdzą, czy osoby prowadzące działalność rozrywkową i rekreacyjną przestrzegają zakazów i nakazów wprowadzonych w związku z wprowadzeniem stanu epidemii. Policjantów w działaniach prewencyjnych będą wspierali również pracownicy Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

Podobne działania prowadzą policjanci na terenie całego Pomorza.

Przypominamy, od dzisiaj każda osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta okazać zaświadczenie lekarskie. Policjanci będą mogli weryfikować też autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. Podrobienie, jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem będzie rodziło dla takiej osoby skutki prawne związane z przestępstwem poświadczenia nieprawdy określonym w art. 270 kodeksu karnego i takiej osobie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Przypominamy także, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze.

źródło KWP Gdańsk

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
16308
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie