24 grudzień 2020

Policjanci pracowali na miejscu dwóch wypadków z udziałem rowerzystów

fot. KPP w Kwidzynie
Kwidzyńscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadków, do których doszło w środę w powiecie kwidzyńskim. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Borowym Młynie, a do drugiego doszło w Janowie. W obu przypadkach ucierpieli kierujący jednośladami. 40-letnia mężczyzna zginął na miejscu a 60-latek trafił do szpitala. Wszyscy uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi. Policja wyjaśnia szczegóły wypadków i apeluje o ostrożność.
REKLAMA

W środę 23 grudnia 2020r. około godziny 15.00 dyżurny kwidzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty, do którego doszło w Borowym Młynie gm.Ryjewo. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że 32-latek kierujący fordem nie zachował ostrożności przy wymijaniu 60 - letniego rowerzysty jadącego w tym samym kierunku i uderzył go lusterkiem. Rowerzystę z poważnymi obrażeniami ciała pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala.

Około godziny 17.30 w Janowie na drodze powiatowej W518 doszło do zderzenia samochodu osobowego marki audi z rowerzystą. Za kierownicą audi siedział 18 – letni mieszkaniec gm.Kwidzyn, 40-letni rowerzysta był mieszkańcem tej samej gminy. Na miejsce wypadku zostały skierowane wszystkie służby ratunkowe. Mimo prowadzonej akcji reanimacyjnej nie udało się uratować cyklisty. Policjanci pod nadzorem prokuratora wykonywali czynności na miejscu wypadku drogowego, śledczy zabezpieczyli ślady oraz sporządzali dokumentację procesową mającą na celu wyjaśnienie przebiegu i okoliczności zdarzenia. Technik kryminalistyki sporządził dokumentację fotograficzną. Wstępnie ustalono, że poruszający się rowerem nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych, a rower, którym się poruszał nie był wyposażony w jakiekolwiek oświetlenie.

Po raz kolejny apelujemy do pieszych, rowerzystów o to, by w trosce o własne życie i zdrowie podczas poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku wyposażyć się w elementy odblaskowe, a rower w oświetlenie.


Pamiętajmy:

  1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
  5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Uwaga!

Niestety to był kolejny w tak krótkim odstępie czasu wypadek śmiertelny na kwidzyńskich drogach. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Apelujemy więc także do kierowców, by zwłaszcza w jesienno-zimowym okresie zmienili technikę jazdy, mając na względzie przede wszystkim panujące warunki oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie szczególnego skupienia na drodze to najczęstsze przyczyny wypadków. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi i kierujący jednośladami.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie