Policjanci przeprowadzili debatę na terenie gminy Sadlinki

fot. KPP w Kwidzynie
Wczoraj w Klubie Seniora w Sadlinkach odbyła się debata społeczna, której inicjatorem byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie. Tematem spotkania było bezpieczeństwo starszych mieszkańców gminy.
Koronawirus
pomorskie
1313
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Wczoraj 11 lutego br. w Klubie Seniora na terenie Sadlinek odbyła się debata społeczna pt.:"Bezpieczeństwo osób starszych na terenie powiatu kwidzyńskiego", której inicjatorem byli policjanci z miejscowej jednostki Policji. Na zaproszenie do dyskusji odpowiedzieli seniorzy zrzeszeni w Klubie Seniora oraz mieszkańcy gminy Sadlinki.
Spotkanie rozpoczęła nadkom. Gabriela Mateusiak, która powitała zaproszonych gości i zaprosiła do dyskusji. Następnie przekazano seniorom informacje m.in dotyczące lekkomyślnego brania kredytów, nie przemyślanego podpisywaniem umów. Seniorzy zadawali policjantom wiele nurtujących ich pytań i dyskutowali o możliwych zagrożeniach i konsekwencjach niewłaściwych decyzji prawnych. Policjanci przestrzegali również obecnych na spotkaniu seniorów przed oszustami działającymi metodami "na wnuczka", na policjanta", na pracownika gazowni". Zaprezentowali filmik, na którym starsza kobieta zawierza oszustowi, wierząc, że jest jej wnuczkiem i przekazuje mu sporą kwotę gotówki. Funkcjonariusze podawali konkretne przykłady przestępstw, do jakich doszło na terenie powiatu kwidzyńskiego w ostatnich miesiącach, w których ofiarami byli oszukani seniorzy. Przykłady te stały się przyczynkiem do dyskusji debatujących o błędach, jakie popełniły ofiary. Seniorzy podkreślili, że dzięki ich dokładnemu omówieniu, uczą się w ten sposób na błędach innych.
Podczas debaty stróże prawa przekazali słuchaczom także wskazówki i informacje w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - senior jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi. Policjanci przypomnieli seniorom o konieczności noszenia odblasków, szczególnie po zmroku.

Podczas dyskusji policjanci, prelegenci oraz uczestniczący w debacie seniorzy wspólnie zastanawiali się nad możliwościami zwiększenia świadomości wiktymologicznej osób starszych, sposobów dotarcia do tych niezrzeszonych w seniorskich klubach. Ponadto w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym seniorzy zgłosili kilka uwag dotyczących utworzenia przejścia dla pieszych w okolicy nowo powstałego sklepu spożywczego oraz utworzenia ścieżek rowerowych w celu bezpiecznego przemieszczania się rowerzystów. Każdą z tych uwag policjanci zweryfikują, by w konsekwencji ukierunkować swoje działania na miejsca zagrożone w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa mieszkańcom wsi. Wszyscy obecni na debacie seniorzy otrzymali od policjantów opaski odblaskowe oraz ulotki profilaktyczne.

Podsumowując debatę policjanci podziękowali wszystkim seniorom za przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślili znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, po to by zwiększyć seniorom poczucie bezpieczeństwa. Zapewnili, że zgłoszone uwagi i wnioski ukierunkują ich policyjne działania profilaktyczne na przyszłość.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
1313
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany