Samochód osobowy uderzył w drzewo. Kierowca i pasażerowie w szpitalu
Tym razem brawura, brak rozsądku i niestosowanie się do przepisów drogowych zakończyło się wypadkiem drogowym. Dzisiaj w nocy przed godziną 1.00 policjanci zostali powiadomieni, że w miejscowości Wandowo, w pobliżu jeziora, doszło do wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 20-latek siedzący za kierownicą audi, prawdopodobnie w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych stracił panowanie nad samochodem, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Razem z kierowcą autem podróżowali trzej inni mężczyźni w wieku 17,19 i 22 lat. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala w Kwidzynie i Grudziądzu. Na miejscu wypadku pracowała grupa dochodzeniowo – śledcza z technikiem kryminalistycznym. Teraz policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego wypadku.
Policjanci przypominają !
Pomimo kierowanych apeli nie każdy kierowca tak do końca zdaje sobie sprawę, że brawura, nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Kierując pojazdem, należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.
Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością, należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań, zwłaszcza przez młodych mężczyzn. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.
Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.