reklama
kategoria: Polityka
20 luty 2025

Komisja regulaminowa rekomenduje uchylenie immunitetu posłom PiS Zbigniewowi Ziobrze i Marcinowi Romanowskiemu

zdjęcie: Komisja regulaminowa rekomenduje uchylenie immunitetu posłom PiS Zbigniewowi Ziobrze i Marcinowi Romanowskiemu / fot. PAP
fot. PAP
Sejmowa komisja regulaminowa rekomenduje Sejmowi uchylenie immunitetu posłom PiS Zbigniewowi Ziobrze oraz Marcinowi Romanowskiemu. Wniosek ws. Ziobry skierowała do Sejmu komisja śledcza ds. Pegasusa. Sprawa immunitetu Romanowskiego dotyczy śledztwa ws. Funduszu Sprawiedliwości.
REKLAMA

W czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych posłowie obradowali nad dwoma wnioskami: o uchylenie immunitetu i zastosowanie do 30 dni aresztu wobec b. ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (PiS) a także o uchylenie immunitetu b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu (PiS) oraz o wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i areszt.

Na części obrad dotyczącej immunitetu b. szefa MS obecni byli członkowie komisji śledczej ds. Pegasusa. Obecny był też Zbigniew Ziobro.

To komisja śledcza, za pośrednictwem prokuratora generalnego, skierowała wniosek o zastosowanie aresztu do 30 dni wobec b. szefa MS. Stało się tak, ponieważ 31 stycznia, kiedy to Ziobro na mocy decyzji warszawskiego sądu okręgowego miał zostać doprowadzany przez policję na posiedzenie komisji śledczej, jej członkowie uznali to doprowadzenie za nieskuteczne.

Szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka (PSL-TD) mówiła, że przed zatrzymaniem Ziobry 31 stycznia, udzielał on wywiadu dla Telewizji Republika. Po jego zakończeniu policja po godz. 10.30 zatrzymała b. szefa MS w celu doprowadzenia na posiedzenie komisji. Posiedzenie komisji zaczynało się jednak o 10.30. Ziobro przybył, gdy komisja zakończyła już swoje obrady. Sroka podkreśliła, że Ziobro, "udzielając wywiadu w zaprzyjaźnionej telewizji, uniemożliwił policjantom terminowe doprowadzenie go na przesłuchanie przed komisję śledczą". Jak zaznaczyła, żaden sąd nie pozwoliłby świadkowi tak demonstracyjnie lekceważyć obowiązków.

Posłanka zaznaczyła, że styczniowe posiedzenie to była piąta próba przesłuchania b. ministra.

Poseł PiS Michał Wójcik, wyznaczony przez Ziobrę na swojego pełnomocnika zaprezentował film z zatrzymania Ziobry, a po nim ocenił, że policja skutecznie zatrzymała i doprowadziła b. ministra na posiedzenie komisji. Jego zdaniem potwierdziła to w wywiadzie dla jednego z mediów sędzia, która wydała nakaz o doprowadzeniu Ziobry na posiedzenie. "Przed godziną 10.40 Zbigniew Ziobro został przewieziony do parlamentu. Pseudokomisja miała świadomość tego, że jedzie" - podkreślił Wójcik.

Jak mówił, komisja zakończyła swoje obrady i nie przesłuchała b. szefa MS, ponieważ Ziobro ich "zaskoczył, bo przecież miał się ukrywać".

Zbigniew Ziobro, który stawił się na posiedzeniu komisji regulaminowej, ocenił, że jest ofiarą działań premiera Donalda Tuska, "które są związane z łamaniem prawa". Wskazał, że polska konstytucja mówi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Jak dowodził, w związku z orzeczeniem TK komisja ds. Pegasusa została zdelegalizowana, dlatego nie mógł dobrowolnie stawić się na jej posiedzenie.

"To ja stoję na gruncie prawa, a wy stoicie na gruncie wypowiedzi Donalda Tuska, który mówił, że nie zawsze będzie przestrzegał litery prawa" - stwierdził były szef MS. Jak dodał, aresztowanie go będzie świadectwem mówiącym o kondycji moralnej ugrupowań rządzących. "Kwestie przyzwoitości niech ocenią sami wyborcy" - dodał Ziobro.

Komisja regulaminowa w niejawnym głosowaniu zdecydowała, że przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku o uchylenie immunitetu Ziobrze i wyrażenie zgody na zastosowanie wobec niego aresztu do 30 dni.

Komisja zarekomendowała też Sejmowi uchylenie immunitetu posłowi PiS, b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu oraz wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i areszt. Ponowny wniosek o uchylenie mu immunitetu ma związek z przestawieniem przez prokuraturę nowych zarzutów.

Prokuratura chce postawić Romanowskiemu kolejne osiem zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości związanych z wydawaniem pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości. Mimo że Sejm już wcześniej - 12 lipca ub.r. (a 2 października ub.r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, którego poseł PiS jest jednym z delegatów) - wyraził zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej i jego areszt, to w przypadku nowych zarzutów izba musi się do nich odnieść.

Marcin Warchoł (PiS), reprezentujący Romanowskiego przed komisją regulaminową, ocenił, że część zarzutów powiela te, które wcześniej zostały Romanowskiemu postawione, zmieniono tylko ich kwalifikację prawną. Dodał, że kolejne zarzuty są nowe, ale "tak absurdalne, że zachodzi podejrzenie, że znów za jakiś czas przyjdą prokuratorzy prosząc o kolejne uchylenie immunitetu, tylko w innej szacie prawnej".

Szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO) poinformował, że dostał pismo od Romanowskiego, w którym formułuje on zarzuty naruszenia tajemnicy postępowania przygotowawczego przez prokuratora generalnego, wiceminister Zuzannę Rudzińską-Bluszcz i prokuratora z zespołu prowadzącego śledztwo.

Do pisma została dołączona zaklejona koperta, w której - jak podał Romanowski - "znajduje się kopia zawiadomienia z 7 listopada 2024 r., którego uzasadnienie zawiera informacje stanowiące tajemnice śledztwa".

Urbaniak stwierdził, że traktuje tę przesyłkę jako "delikatną prowokację" i przekazał ją, nieodpieczętowaną, posłowi-obrońcy Marcinowi Warchołowi. Warchoł zwrócił Urbaniakowi kopertę.

Głosowania nad oboma wnioskami - ws. Ziobry i Romanowskiego mają być przeprowadzone w czwartkowym bloku głosowań.

Prokuratura Krajowa do tej pory zarzuciła Romanowskiemu, który jako polityk Solidarnej Polski (a następnie Suwerennej Polski) był w latach 2019-2023 wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.

Przestępstwa te miały polegać m.in. na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczał do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Szkody wyrządzone Skarbowi Państwa wyniosły łącznie ok. 108 mln zł.

Nowe zarzuty dotyczą kolejnych ośmiu czynów. Według prokuratury, i w tym przypadku Romanowski jako pełnomocnik ds. Funduszu Sprawiedliwości i wiceszef MS przekraczał swoje uprawnienia i nie dopełniał obowiązków, m.in. ustawiając konkursy na dotacje. Miał przekazywać wybranym podmiotom projekty ofert jeszcze przed ich oficjalnym złożeniem, umożliwiając im dostosowanie wniosków do wymagań konkursowych. Dzięki temu określone fundacje i stowarzyszenia miały zapewnione wygrane i otrzymywały milionowe dotacje.

Prokuratura zarzuca Romanowskiemu także zawieranie umów o udzielenie dotacji w okresie, gdy nie miał już upoważnienia do dysponowania środkami Funduszu Sprawiedliwości. (PAP)

kmz/ nl/ andr/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kwidzyn
7.5°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 17:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie

kiedy
2025-02-22 16:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 18:30
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-01 19:00
miejsce
Staromiejska Restaurant&Club,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo Sportowa,...
wstęp biletowany