4 październik 2020

PKP PLK: system sterowania ruchem w Poznaniu, mimo awarii, spisuje się dobrze

fot. PAP
System sterowania ruchem w Poznaniu sprawuje się dobrze, awarie są sporadyczne – przekazał PAP Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. W ostatnich dniach po raz kolejny doszło do usterki, która sparaliżowała ruch pociągów na stacji Poznań Główny.
REKLAMA

Z powodu awarii przez kilkadziesiąt minut wstrzymany był ruch pociągów; składy nie mogły wjechać na stację Poznań Główny i z niej wyjechać. Podobne zdarzenie miało miejsce trzy tygodnie wcześniej. Także wówczas usterka została usunięta po kilkudziesięciu minutach.

Według przedstawiciela PKP PLK w ostatnim czasie doszło do dwóch poważniejszych awarii systemu i pewnej liczby mniejszych usterek.

"System ma zapewniony serwis producenta, firmy Thales, która na bieżąco nadzoruje prace i reaguje na zmiany i usterki. System obsługuje setki pociągów na dobę. Uważamy, że poza sporadycznymi awariami działa sprawnie. Usterki są usuwane możliwie jak najszybciej, wszystkie są dokładnie analizowane przez producenta systemu pod kątem przyczyn" – poinformował PAP Radosław Śledziński.

Jak dodał, w przypadku wystąpienia usterki wstrzymywany jest ruch; pociągi nie mogą wjechać na stacje i z niej wyjechać.

"Informujemy przewoźników, informujemy podróżnych o zmianach w rozkładzie. Jeśli jest taka potrzeba – powoływany jest sztab kryzysowy" – powiedział.

Radosław Śledziński wyjaśnił, że poznański węzeł kolejowy zbudowany jest w taki sposób, że przeprowadzenie przez Poznań pociągów z pominięciem stacji Poznań Główny jest bardzo trudne.

"Dokładamy wszelkich starań, by minimalizować zmiany w rozkładzie jazdy, w przypadku tego typu zdarzeń" - zaznaczył.

W związku z awarią, do której doszło 1 października interpelację do szefa resortu infrastruktury skierował poznański poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Jak podkreślił, usterka wywołała chaos i duże utrudnienia dla mieszkańców, osób pracujących w Poznaniu oraz studentów, dla których rozpoczął się rok akademicki.

Szłapka w interpelacji zapytał ministra Andrzeja Adamczyka, m.in. jakie działania resort zamierza podjąć, by tego typu zdarzenia się nie powtórzyły. Poseł chce też wiedzieć, jaki jest koszt obsługi technicznej systemu i ile PKP kosztują usterki i awarie na poznańskim dworcu. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
16308
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie