12 sierpień 2020

Wspólnie zadbajmy o bezpieczny letni wypoczynek

fot. KPP w Kwidzynie
Wakacje, to czas urlopowych wyjazdów, wypoczynku w różnych regionach kraju, a jednocześnie jest to dla rolników czas intensywnych prac polowych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe dni, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Tegoroczne wakacje są inne ze względu na panującą pandemię, jednak policjanci jak co roku, z takim samym zaangażowaniem czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz osób wypoczywających w naszym powiecie.
REKLAMA

Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci, prowadzą oni działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, a swoje zadania wykonują z zachowaniem reżimu sanitarnego i przy użyciu środków ochrony osobistej. Podczas trwających wakacji przyświeca nam ponownie hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Jest to tytuł zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogólnopolskiej kampanii, objętej honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach której przez cały rok organizowane są akcje na rzecz bezpieczeństwa w różnych obszarach.

Tegoroczne wakacje przypadają w szczególnym czasie - stanu epidemii koronawirusa. Policjanci swoje czynności wykonują z zachowaniem środków bezpieczeństwa i z użyciem środków ochrony osobistej. Jednocześnie mundurowi przypominają, że nadal obowiązują zasady związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jedną z ważniejszych jest zasada dystansu społecznego. Pamiętajmy także, że w komunikacji publicznej nadal obowiązują zasady zakrywania twarzy. Podobnie jest m.in. z urzędami i sklepami.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Policją zachęcają również, aby podczas wakacji korzystać z aplikacji "Moja Komenda", która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem.

„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. „Mapa” zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że narzędzie to nie służy do informowania o nagłych wypadkach. W sytuacjach pilnych powinniśmy dzwonić na numer 112.

Kontrole obozowisk, kolonii oraz miejsc zorganizowanego, letniego wypoczynku

Policjanci kwidzyńskiej komendy dbają również o bezpieczeństwo podczas wypoczynku dzieci i młodzieży. W tym celu stróże prawa sprawdzają półkolonie, które zorganizowane są na terenie naszego powiatu. Policjanci sprawdzają, czy wypoczywające na nich dzieci i młodzież są bezpieczne. Podczas spotkań omawiane są m.in. zasady zachowania się nad wodą i terenach przywodnych, w tym zasady bezpiecznej kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych, czy też bezpiecznego palenia ognisk.

Mundurowi kontrole prowadzą z zachowaniem reżimu sanitarnego związanego z epidemią koronawirusa, a także zwracają uwagę, czy w miejscach tych są przestrzegane zasady bezpieczeństwa i higieny w celu zapobiegania szerzeniu się wirusa COVID-19. Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem internetowym http://wypoczynek.men.gov.pl dostępna jest ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, w której można uzyskać informacje dotyczące organizatora i miejsca wypoczynku na terenie województwa śląskiego.

Bezpieczeństwo dzieci podczas rolniczych prac polowych

Każdego lata podczas prac polowych odnotowywane są wypadki, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych. Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie