16 październik 2019

Zamiast grzybów znalazła pocisk artyleryjski

fot. KPP w Kwidzynie
Kwidzyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu. Stary pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II wojny światowej znalazła kobieta podczas spaceru po lesie. Policjanci apelują, aby w przypadku znalezienia niewybuchu natychmiast powiadomić funkcjonariuszy. Niebezpiecznych materiałów nie można przenosić, ani samemu zabezpieczać.
REKLAMA

Wczoraj 15 października br. po godzinie 14.00 dyżurny kwidzyńskiej policji otrzymał informację o zalezieniu niewybuchu. Kobieta dokonała nietypowego odkrycia w lesie w pobliżu wsi Wandowo. Kobieta zbierała tam grzyby, zamiast nich znalazła stary pocisk.

We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusz potwierdził zgłoszenie. Niebezpieczny przedmiot leżał na brzegu lasu około 100 metrów pobocza. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu jednostki saperskiej.

Funkcjonariusze ustalili również, że znaleziony niewybuch, to pocisk artyleryjski odłamkowy o kalibrze 85 mm z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia na miejsce patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmnie. Niewybuch został zneutralizowany.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch: Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kwidzynie

kiedy
2020-03-09 18:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-14 19:00
miejsce
Winners Sport Bar, Kwidzyn, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-17 18:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-05-08 19:00
miejsce
Kwidzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany